Прийнято вважати будинки з одноповерховими мансардними дахами, проте саме за рахунок такої покрівлі збільшується житловий простір на другому поверсі, в якому комфортно не тільки проводити час, а й жити. Для того щоб створити мансардну покрівлю комфортною для житла, належить зробити грамотний попередній розрахунок кроквяної конструкції.
Для того, щоб побудувати мансарду потрібен насамперед професійний проект. Зовнішній вигляд майбутнього даху має бути одним цілим із загальним виглядом будівлі. Покриття даху з металочерепиці не вимагає додаткової посиленої кроквяної системи завдяки невеликій вазі металевих листів, проте правильний монтаж та точне проектування кроквяної конструкції забезпечує надійність та довговічність даху.
Для створення проекту мансардного поверху обов'язково треба:
вибирати полегшені будівельні матеріали для обробки внутрішніх поверхонь мансардного поверху
вибрати хорошу гідро та пароізоляцію
підібрати якісний утеплювач, щоб уникнути спеки влітку та холоду в зимовий період часу
вибрати хороший звукоізоляційний матеріал, особливо якщо покрівля буде металева (профнастил, металочерепиця )
Кроквяна система буває наслонною і висячою.
Наслонну конструкцію застосовують у будинках, де є перегородки, на які і будуть спиратися кроквяні ноги майбутньої покрівлі. Така система найчастіше застосовується там, де плануються великі приміщення відкритого типу.
У висячих конструкціях опорами для крокв є мауерлат та коньковий прогін. Для того щоб правильно розподілялося навантаження, встановлюються додаткові затяжки зверху і знизу. Якщо довжина ската більше 4 метрів, у нижній частині конструкції встановлюються стійки, що підпирають кроквяні ноги для того, щоб уникнути провисання.
Основні елементи кроквяної системи: мауерлат, дерев'яні балки або стійки, бруски для вертикальної опори, крокви, коньковий брус, обрешітка, прогони, контробрешітка.
Основу становить мауерлат, який є квадратними брусками. До цих брусків кріпиться і всі інші елементи кроквяної системи. Крокви утворюють каркас покрівлі, а вертикальні стійки утримують центр цього каркаса. Обрешітка - це окрема дерев'яна основа для майбутнього даху, який кріпиться додатково до кроквяної конструкції.
Найпростішими з перерахованих вище типів дахів - це односхилі дахи і найчастіше цей тип застосовують при монтажі мансарди невеликого приватного будиночка. Двосхилі дахи є найпопулярнішими серед мансардних покрівель - простий проект і велика внутрішня корисна площа основні переваги такого даху.
Найскладнішими є купольні дахи та вальмові. Без професійного проекту тут не обійтися, тому що неправильний прорахунок хоча б одного з розжолобків здатний завдати потенційної небезпеки всьому даху.
Односхилий дах
Двосхилий покрівля
Купальна покрівля